Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Header Ad

শেহতীয়া খবৰ

latest

খাৰুপেটীয়ালৈ গৌৰব কঢ়িয়াই আনিলে কৃষক জৰীপ আলিয়ে

  গণবাৰ্তা দলগাও , ২৫ জানুৱাৰী:  খাৰুপেটীয়াৰ খগজানী গাঁৱৰ   কৃষক জৰিপ আলীয়ে  প্ৰণালীবদ্ধ ভাবে  জৈৱিক পদ্ধতিৰে ২৪  বিঘা মাটিত  উন্নত জাতৰ আপে...


 গণবাৰ্তা দলগাও , ২৫ জানুৱাৰী: খাৰুপেটীয়াৰ খগজানী গাঁৱৰ   কৃষক জৰিপ আলীয়ে  প্ৰণালীবদ্ধ ভাবে  জৈৱিক পদ্ধতিৰে ২৪  বিঘা মাটিত  উন্নত জাতৰ আপেল বগৰী ,মালটা, ড্ৰেগন  ফ্ৰুটচ  , কাষ্টাৰ্ড  আপেলকে ধৰি ৯ -১০ বিধ ফলৰ খেতিৰ লগতে জৈৱিক পদ্ধতিৰে  পাচলিৰ খেতি কৰি ব্যাপক সফলতা লাভ কৰিবলৈ সক্ষম হয় । কৃষক গৰাকীয়ে  বিভিন্ন ধৰণৰ  ফল মূলৰ লগতে    কেপছিকাম , ছামাৰ স্বোৱাচ আদি  ব্যতিক্ৰমী খেতি কৰি সকলোৰে দৃষ্টি আকৰ্ষণ কৰাৰ লগতে ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্য্যায়ত তিনিটাকৈ বটা আজুৰি আনিবলৈ সক্ষম হয়  । উল্লেখযোগ্য যে  ২১ জানুৱাৰীৰ পৰা ২৩ জানুৱাৰীলৈ গোলাঘাট জিলাৰ বোকাখাটত অনুষ্ঠিত হৈছিল ৰাষ্ট্ৰীয় উদ্যান শস্য মেলা ২০২১। ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্য্যায়ৰ শস্য মেলাত  ৩৩ খন জিলাৰ কৃষকে অংশ গ্ৰহণ কৰে ।   কৃষি মন্ত্ৰী অতুল বৰা, সাংসদ কামাখ্যা প্ৰসাদ তাচাৰ বহি ৰাষ্ট্ৰৰ লোক  উপস্থিত থকা ৰাষ্ট্ৰীয় মেলাত দৰঙৰ   কৃষকে লাভ কৰে সাতটাকৈ বটা  । ইয়াৰে তিনিটা বটা আজুৰি আনিবলৈ সক্ষম হয় খাৰুপেটীয়াৰ খগজানী গাঁৱৰ কৃষক জৰীপ আলিয়ে । কৃষক গৰাকীয়ে কেপছিকাম ,  ছামাৰ স্বোৱাচ আৰু আপেল বগৰীত খেতিৰ  বাবে  লাভ কৰে তিনিটাকৈ বটা   । এই গৰাকী কৃষকে ব্যতিক্ৰমী খেতি  কৰি ৰাষ্ট্ৰীয় পৰ্য্যায়ৰ তিনিটাকৈ বটা লাভ কৰি দৰঙৰ লগতে খাৰুপেটীয়াৰ কৃষকলৈ  গৌৰব কঢ়িয়াই আনে ।

No comments