Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Header Ad

শেহতীয়া খবৰ

latest

ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী প্ৰদূষিত হোৱা আৰম্ভ হৈছে , ইয়াক প্ৰদুষণমুক্ত কৰি ৰাখক

  গনবাৰ্তা দলগাও ,১২ জানুৱাৰী:  ভাৰত চৰকাৰৰ জলশক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ সৌজন্যত  আৰু এন ডি আৰ এফৰ  সহযোগত ২৩  ডিচেম্বৰত অৰুণাচল প্ৰদেশ পৰা আৰম্ভ কৰা ...


 গনবাৰ্তা দলগাও ,১২ জানুৱাৰী: ভাৰত চৰকাৰৰ জলশক্তি মন্ত্ৰালয়ৰ সৌজন্যত  আৰু এন ডি আৰ এফৰ  সহযোগত ২৩  ডিচেম্বৰত অৰুণাচল প্ৰদেশ পৰা আৰম্ভ কৰা " ব্ৰহ্মপুত্ৰ আমন্ত্ৰণ " অভিযানৰ দল নাৱেৰে   (River Rafting Expedition Team) সোমবাৰৰে  দৰঙৰ  খাৰুপেটীয়াৰ  ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী পাৰঘাট মাগুৰমাৰীত নাৱেৰে উপস্থিত হয় । ৰাফটিং  এক্সপাৰ্ট  (Rafting Expert)  শোহাসিনী শেখাৱতৰ   নেতৃত্ব ত ২৪  জনীয়া দলটোক   খাৰুপেটীয়াৰ মাগুৰমাৰী  পাৰঘাটত উষ্ম আদৰণি জনাই দৰং জিলা প্ৰশাসনে ।  কেন্দ্ৰীয় জল শক্তি মন্ত্ৰী গজেন্দ্ৰ সিংহ শেখাৱাতৰ  কন্যা  শোহাসিনী শেখাৱাতে সংবাদ মাধ্যমক  কয় -  ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পানীৰ  নমুনা সংগ্ৰহ কৰি analysis কৰা হব ।ক্ৰমে প্ৰদূষিত হব ধৰা ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদীৰ পানী প্ৰদূষণমুক্ত কৰি  ৰখাৰ বাবে সকলোকে  আহ্বান জনায় এক্সপাৰ্ট গৰাকীয়ে  ।  লগতে ব্ৰহ্মপুত্ৰ নদী water sports  হোৱাৰ প্ৰচুৰ সম্ভাৱনা থকা বুলি মত প্ৰকাশ কৰে । উল্লেখনীয় যে সোমবাৰে ২৪ জনীয়া দলটো খাৰুপেটীয়াত  বিশ্ৰাম লৈ  মঙ্গবাৰে পুৱা  পুনৰ যাত্ৰা   আৰম্ভ কৰি নদী পথেৰে ২১ জানুৱাৰীত  ধুবৰীৰ  ভাৰত বাংলাদেশ সীমাত উপস্থিত হব ।

উল্লেখযোগ্য যে, 
ইয়াৰ পূৰ্বে  এন ডি আৰ এফৰ এটা দলে  ভূমিকম্প , বানপানীৰ লগতে অন্যান্য প্ৰাকৃতিক দুৰ্যোগৰ সময়ত  দূর্গত সকলক কেনেকৈ উদ্ধাৰ  কৰিব পাৰি ,আকস্মিক দুৰ্ঘটনা বা আপাতকালীন সময়ত কেনেদৰে প্ৰাথমিক চিকিৎসা প্ৰদান কৰিব লাগে  সেই বিষয়ে ব্ৰহ্মপুত্ৰৰ দাঁতিকাষৰীয়া   ২ নং মাগুৰমাৰী উত্তৰপাৰ প্ৰাথমিক বিদ্যালয়ত  অঞ্চলটোৰ ৰাইজৰ লগতে   ছাত্র-ছাত্ৰী সকলৰ মাজত আপাতকালীন  প্ৰশিক্ষণ প্ৰদান কৰা হয়।  খৰস্ৰোতা নৈৰ বিশেষজ্ঞ শুভাশিষ শ্বেখাৱতৰ  নেতৃত্ব  এন ডি আৰ এফৰ  ১ এ বেটেলিয়ানে প্ৰদান কৰে এই প্ৰশিক্ষণ ।

No comments