Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Header Ad

শেহতীয়া খবৰ

latest

কৃষি কৰ্মৰে স্বচ্ছল মাজুলীৰ ৬০ উদ্ধৰ বোদ্ধেশ্বৰ বৰা

গণ বাৰ্তা, ফুলনি, ১৬ ডিচেম্বৰ:  কৃষি  কৰ্মৰে স্বচ্ছল দ্বীপ জিলা মাজুলীৰ ৬০ বছৰীয়া বোদ্ধেশ্বৰ বৰা। কৃষিকৰ্মৰে স্বাৱলম্নী হোৱা ৬০ বছৰীয়া লোক হ...


গণ বাৰ্তা, ফুলনি, ১৬ ডিচেম্বৰ:  কৃষি  কৰ্মৰে স্বচ্ছল দ্বীপ জিলা মাজুলীৰ ৬০ বছৰীয়া বোদ্ধেশ্বৰ বৰা। কৃষিকৰ্মৰে স্বাৱলম্নী হোৱা ৬০ বছৰীয়া লোক হ'ল বোদ্ধেশ্বৰ বৰা।  দ্বীপ জিলা মাজুলীৰ  অভয়পুৰীয়া গাৱঁৰ ৬০ উদ্ধৰ এই লোক জনে  বিগত ২৫ বছৰৰো অধিক কাল ধৰি কৃষিকৰ্মত নিজকে নিয়োজিত কৰি ৰাখিছে।  বিভিন্ন শাক-পাচলি, ধান, সৰিয়হ আদিৰো খেতি কৰা এই ৬০ উদ্ধৰ লোক জনে মাজুলীৰ নৱ-প্ৰজন্মৰ বাবে আদৰ্শ হৈ পৰিছে।  আমাৰ  প্ৰতিবেদনত নাম উল্লেখ কৰা ৬০ উদ্ধৰ বোদ্ধেশ্বৰ নৰা নামৰ লোকজনে হায়াৰ ছেকেণ্ডৰী পাছ আৰু আই.টি.আই. প্ৰশিক্ষণ প্ৰাপ্ত ৰেডিঅ মেকানিকেল।   এজন আই.টি.আই মেকানিকেল হোৱাৰ পিছত চৰকাৰী চাকৰি লাভ নকৰি  হতাশ নহৈ কৃষিকে মূল হিচাপে লৈ কৃষি কৰ্ম কৰি আজি এজন সফল কৃষক হবলৈ সক্ষম হৈছে।  ৬০ উদ্ধৰ বোদ্ধেশ্বৰ বৰাই  প্ৰায় ২ বিঘা মাটিত আলু খেতি, ৩ কথা  মাটিত নেমু খেতি, ১ বিঘাৰো অধিক মাটিত কল খেতি, বেঙেণা খেতি, ৩ বিঘা মাটিত সৰিয়হ খেতি, ফুল কবি, জিকা খেতি, ১০ বিঘামাটিত ধান খেতি  কৰিছে।  তেওঁ আলু, বেঙেণা, জিকা, ফুলকবি, সৰিয়হ আদি মাজুলী বিভিন্ন বজাৰত বিক্ৰী কৰে। শাক-পাচলিৰ খেতিত তেওঁ কৃত্ৰিম সাৰৰ পৰিৱৰ্তে কেঁচু সাৰ আৰু জৈৱিক সাৰ ব্যৱহাৰ কৰে।   কৃষি কৰ্ম কৰিয়েই স্বচ্ছলভাবে তেওঁ নিজৰ পৰিয়ালো পোহপাল দিবলৈ সক্ষম হৈছে। তেওঁ কৃষি কাৰ্যৰ লগত জড়িত হোৱাৰ প্ৰসংগত সাংবাদিকৰ আগত  কয় কৃষকসকল স্বতন্ত্ৰ। কাৰো অধীন  নহয়। কৃষকসকলেই এখন সমাজৰ ভেটি ধৰি আছে। কিন্তু আমাৰ উঠি অহা প্ৰজন্মই কৃষিকৰ্মৰ প্ৰতি অনিহা প্ৰকাশ কৰাৰ লগতে ইয়াক মৰ্যদাহীন বুলি ভাবে। এনেদৰে ভবাটো অনুচিত। কৃষকসকলৰ সামাজিক মৰ্যদা বহু ওপৰত।  কৃষি কৰ্ম কৰি পৰিয়ালতোক সু্চাৰূপে চলাবলৈ সক্ষম হৈছে।

No comments