Page Nav

HIDE

Grid

GRID_STYLE

Classic Header

{fbt_classic_header}

Header Ad

শেহতীয়া খবৰ

latest

ভাৰত-চীন সীমা বিবাদ সমাধানৰ বাবে আলোচনা অব্যাহত ৰাখিব: প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়

নতুন দিল্লীস ৮, নৱেম্বৰঃ  সীমা বিবাদ সমাধানৰ বাবে পূৱ লাডখৰ চুছুলত ভাৰত আৰু চীনৰ মাজত সামৰিক আলোচনা অমীমাংসিত হৈ থাকিল আৰু স্থিৰহৈ শেষ হৈছিল...

নতুন দিল্লীস ৮, নৱেম্বৰঃ  সীমা বিবাদ সমাধানৰ বাবে পূৱ লাডখৰ চুছুলত ভাৰত আৰু চীনৰ মাজত সামৰিক আলোচনা অমীমাংসিত হৈ থাকিল আৰু স্থিৰহৈ শেষ হৈছিল, কিন্তু দুয়োখন দেশে এক শান্তি চুক্তিত উপনীত হ'বলৈ আলোচনা অব্যাহত ৰাখিবলৈ সন্মত হয় বুলি দেওবাৰে প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে এই কথা জনায়। প্ৰতিৰক্ষা মন্ত্ৰালয়ে এক বিবৃতিত কয় যে দুখন দেশে সামৰিক আৰু ৰণনীতিক চেনেলৰ যোগেৰে আলোচনা আৰু যোগাযোগ অব্যাহত ৰাখিবলৈ আৰু আলোচনা কৰিবলৈ সন্মত হৈছে। অন্যান্য বিষয়ৰ নিষ্পত্তিৰ ওপৰত গুৰুত্ব দিয়া হৈছে যাতে দুয়োটা সীমা অঞ্চলত যুটীয় প্ৰচেষ্টাৰে শান্তি বাহাল ৰখা হয়। মন্ত্ৰালয়ে লগতে কয় যে "দুয়োপক্ষই ভাৰত-চীন সীমাঅঞ্চলৰ পশ্চিম অঞ্চলৰ প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখাৰ পৰা জোৱান আঁতৰোৱাৰ ক্ষেত্ৰত পুংখানুপুংখ আৰু গঠনমূলক মত- বিনিময় কৰে।

মন্ত্ৰালয়ে আৰু কৈছে যে দুয়োখন দেশৰ নেতাসকলৰ মাজত হোৱা সহমত ক'ত ইতিবাচকভাৱে ৰূপায়ণ কৰা হ'ব, যাৰ ভিতৰত আছে সংৰক্ষণ নিশ্চিত কৰা আৰু সৈন্যসকলৰ ভুল বুজাবুজি পৰিহাৰ কৰা। "তেওঁলোকে সোনকালে আন এক পৰ্যায়ৰ সভাত সন্মত হৈছিল," মন্ত্ৰালয়ে জানিবলৈ দিয়ে। দুখন দেশৰ মাজত ৮ম কৰ্পছৰ কমাণ্ডাৰ স্তৰৰ আলোচনা শুক্ৰবাৰে ৰাতিপুৱা ৯.৩০ বজাৰ পৰা আৰম্ভ হৈছিল আৰু সন্ধিয়া ৭ বজাত সমাপ্ত হয়। লেফটাৰ্ন জেনেৰেল পি জি কে এইবাৰ প্ৰথম। মেননে ভাৰতীয় সামৰিক প্ৰতিনিধিসকলক নেতৃত্ব দিছিল।

উল্লেখ্য যে প্ৰকৃত নিয়ন্ত্ৰণ ৰেখা (LAC) অঞ্চলত ভাৰত আৰু চীনৰ মাজত সাত মাহৰ দীৰ্ঘম্যাদী অচলাৱহ্য হৈছে। কেইবাটাও স্তৰৰ সংলাপ স্বত্বেও, কোনো সফলতা প্ৰাপ্ত কৰা হোৱা নাই আৰু অস্ত্ৰোপচা অব্যাহত আছে৷


No comments