দুগৰাকী মহিলাৰ বাবে ভাৰতে অস্কাৰ লাভ।

0 105

৯৫ সংখ্যক একাডেমী বঁটাত ‘দ্য এলিফেণ্ট হুইছপাৰাৰ্ছ’ ভাৰতৰ প্ৰথমটো অস্কাৰ লাভ কৰে। গুণিত মংগাই প্ৰযোজনা কৰা এই ছবিখনে শ্ৰেষ্ঠ তথ্যচিত্ৰ চুটি শাখাত মনোনীত হয়। তামিল ভাষাৰ এই তথ্যচিত্ৰখনে ‘হাউ টু মেজাৰ এ ইয়েৰ’, ‘ষ্ট্ৰেঞ্জাৰ এট দ্য গেট’ আদি ছবিয়ে অস্কাৰ বঁটা লাভ কৰে। এইবাৰ ভাৰতৰ পৰা তিনিটাকৈ মনোনয়ন লাভ কৰিছিল। এছ এছ ৰাজামৌলিৰ ‘আৰ আৰ আৰ’ গীত ‘নতু নাতু’য়েও শ্ৰেষ্ঠ গীতৰ শাখাত মনোনীত হয়। বঙালী পৰিচালক শৌনাক সেনৰ ছবি ‘অল ডেট ব্ৰীডছ’ বৈশিষ্ট্যপূৰ্ণ তথ্যচিত্ৰ শিতানত আছিল। যদিও শৌনাকে জয়ী হ’ব নোৱাৰিলে।

এই বিজয়ৰ অন্তত ইনষ্টাগ্ৰামত লিখিছে গুনীতে এই জয়ৰ অন্তত ইনষ্টাগ্ৰামত।এইবাৰ গুনীত মংগাৰ প্ৰযোজনা আৰু কাৰ্তিকী গনছালভেছৰ পৰিচালনাত নিৰ্মিত ‘দ্য এলিফেণ্ট হুইছপাৰাৰ্ছ’ ভাৰতৰ অস্কাৰ বঁটা লাভ কৰা প্ৰথমখন ভাৰতীয় ছবি হিচাপে পৰিগণিত হৈছে। কিন্তু এইটো প্ৰথম নহয়, ইয়াৰ পূৰ্বে কেইবাখনো ভাৰতীয় তথ্যচিত্ৰ এই শিতানত মনোনীত হৈছিল। কিন্তু শেষত দুগৰাকী মহিলাৰ হাতত ধৰি অস্কাৰ আহিল। এই কাহিনীটো হাতী ৰঘু আৰু দুজন মহৌটৰ জীৱনক কেন্দ্ৰ কৰিয়েই আবদ্ধ। দুৰ্ঘটনাৰ অন্তত ৰঘুক বোমন আৰু বেলিৰ ওচৰলৈ অনা হয়, যিয়ে তেওঁৰ ঘাঁবোৰ ভাল কৰি ডাঙৰ কৰে। বোমন আৰু বাইলীৰ গোটেই জীৱন এই হাতীটোৰ আশে-পাশে ঘূৰি থাকে। পৰিচালক কাৰ্তিকী গনছালভেছে পৰ্দাত তিনিটা ত্ৰিপুৰাৰ পাৰস্পৰিক ৰসায়ন বিজ্ঞান উলিয়াই আনিছে। গুণিত মংগাই প্ৰডাকচন চম্ভালিছে। ছবিখন নেটফ্লিক্সত উপলব্ধ। অস্কাৰ লাভ কৰাৰ পিছত পৰিচালক কাৰ্তিকিয়ে কয় যে মোৰ মাতৃভূমি ভাৰতৰ বাবে।

এই শাখাত এতিয়ালৈকে মুঠ তিনিখন ছবিয়ে ভাৰতৰ পৰা মনোনয়ন লাভ কৰিছে। কাৰ্তিকীৰ ছবিখনে ‘দ্য হাউচ ডেট আনন্দ বিল্ড’ (১৯৬৯) আৰু ‘এন এনকাউণ্টাৰ উইথ ফেচছ’ (১৯৭৯)ৰ পিছত মনোনয়ন লাভ কৰিছিল। অৱশেষত ‘দ্য এলিফেণ্ট হুইছপাৰাৰ্ছ’ ঘৰলৈ লৈ আহিল অস্কাৰ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.